Tramwaje Śląskie oficjalnie zaprezentowały nowy tramwaj Pojazdów Szynowych PESA Bydgoszcz S.A. typu 2017N-10, który jeszcze tego samego dnia rozpoczął regularną obsługę pasażerów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Prezentacja wagonu odbyła się podczas briefingu prasowego w Zajezdni R3 (Bytom Stroszek).
– Tramwaje Śląskie inwestują w nowoczesny tabor, by stale zwiększać komfort podróżnych. „Banek”, który właśnie wyjechał na tory, jest tego najlepszym przykładem. To jeden z najnowocześniejszych modeli tramwajów, który ma za zadanie realizować naszą podstawową misję wyrażoną słowami: „bezpiecznie, punktualnie, do celu”. Każdego dnia z naszych usług korzysta ok. 150 tys. osób. Tylko w ubiegłym roku przewieźliśmy 58,2 mln pasażerów. Jeszcze w tym roku w 13 miastach Aglomeracji, zgodnie z planowanymi odbiorami, pojawi się co najmniej 25 nowych wagonów – mówi Krzysztof Mikuła, prezes spółki Tramwaje Śląskie SA.
Niemal 95 mln zł wsparcia z KPO
Prezentowany wagon typu 2017N-10 zastąpił symbolicznie najstarszy kursujący liniowo tramwaj w Polsce 105N z 1975 r. W piątek 26 czerwca na tory wyjadą jeszcze dwa tramwaje z nowej serii, mające kursować na linii 7.
Nowy wagon jest pierwszym z 10 w ramach kontraktu podpisanego w lutym o wartości 138,9 milionów złotych netto. 93,5 mln zł ma wynieść wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy.
Wieloletnie partnerstwo PESA – Tramwaje Śląskie
– Tramwaje Śląskie to dla PESA od zawsze bardzo ważny partner. W Katowicach, czy szerzej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii byliśmy, jesteśmy i będziemy. Nasza współpraca od zawsze jest bardzo dobra. Ostatni jej przykład to właśnie Twist 2017N-10. Ten tramwaj, zaprojektowany z myślą o górnośląskiej metropolii, może zabrać 167 pasażerów, zapewniając im komfortową i bezpieczną podróż. Posiada m. in. klimatyzację, stacje ładowania USB, dostęp do Internetu poprzez Wi-Fi, platformę ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. To bardzo nowoczesny tramwaj, zaawansowany technicznie, przyjazny środowisku i spełniający wszystkie obowiązujące dzisiaj w transporcie publicznym normy – mówi Jakub Jasiński, wiceprezes ds. technicznych w PESA SA.
Tradycją w Tramwajach Śląskich jest nadawanie imienia kolejnym tramwajom czy też ich seriom. Te, które dotarły właśnie z Bydgoszczy, będą… „Bankami”. „Banek” jest postacią doskonale znaną w śląskich tramwajach: jest żurawiem europejskim (z łac. Grus grus), patronem akcji społecznej: „Zapuść żurawia, wysiadaj bezpiecznie!”, promującej bezpieczne opuszczanie pojazdu, szczególnie na przystankach usytuowanych w jezdni. „Banek” jest także podopiecznym spółki Tramwaje Śląskie w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.